top of page

ТРЕНДИ ДОПОМІЖНИХ РЕПРОДУКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Оновлено: 12 лют.

Так, не лише висока мода диктує тренди на те, що ми будемо носити та як виглядати найближчим часом.


Репродуктологія також визначає сучасні напрямки та можливості в ході лікування безпліддя.

У провідних репродуктологів в пошані “тиха розкіш”. Без привселюдної демонстрації фірм-виробників обладнання, вентиляції, середовищ для ембріології та стимулюючих препаратів для пацієнтів. Але ми чітко знаємо, що чистота повітря в ембріологічному блоці, наприклад, або якість медикаментів, нехай на декілька відсотків, але підвищують успішність програм. І саме ці декілька відсотків можуть дати довгоочікуваний результат для пари – забезпечити настання вагітності.


Медицина як галузь є консервативною, з “усталеною класикою” – базовими рішеннями. Репродуктологи  керуються результатами доказової медицини. А  експериментальну медицину залишаємо  в межах клінічних досліджень, використовуємо стандартизовані методики за показаннями  згідно розроблених рекомендацій та протоколів. Адже неконтрольоване широке застосування деяких навіть стандартизованих методик  може погіршити результативність лікування.


Свідоме споживання та сталий розвиток є пріоритетами сучасної репродуктивної медицини.

Отримати оптимальну кількість ембріонів оптимальної якості- не така проста задача, як здається на перший погляд. Народження однієї здорової дитини або декількох малюків в  залежності від репродуктивних планів конкретної пари та стану здоров’я і при цьому використання всіх отриманих ембріонів може стати рівнянням з декількома невідомими.

Коли говоримо про сталий розвиток в репродуктології, маємо на увазі забезпечення здоров’я наступного покоління, профілактику захворювань, які передаються по спадковості. Дотримуємося основного принципe медицини “Не нашкодь!”, щоб діти, які народилися завдяки ДРТ, в майбутньому могли самостійно стати батьками.


Тренди розвитку репродуктивної медицини свідчать про можливі глобальні зміни в галузі:
  • Ін вітро фолікулогенез- отримання яйцеклітин у вікових жінок не з яєчників, а з власних стовбурових клітин різного походження. Розглядаються поліпотентні стовбурові клітини шкіри, ембріональні стовбурові клітини та яєчникові (оогональні) ствовбурові клітини. Стовбурові клітини в лабораторних умовах дорощують до зрілих ооцитів та запліднють ін вітро. Це стане альтернативою донації яйцеклітин.

  • Ін вітро гаметогенез- отримання сперматозоїдів з власних стовбурових клітин чоловіка, що дасть можливість у майбутньому відмовитися від донорів сперми.

  • Застосування стимулюючих препаратів базуватиметься на індивідуальному генетичному наборі  пацієнта. Той самий медикамент в групі людей одного віку, однакової маси тіла, з однаковим запасом яйцеклітин буде мати різну дію: той самий гормон того ж виробника сягатиме різної концентрації, швидкість виведення різна. Ці показники активності визначаються різними типами рецепторів до цих гормонів (гормон-рецептор) як ключ до замка. А  замки різні… Функція печінки, вивід жовчі впливатиме на активність препарату, функція нирок - на  виведення гормонів. Чимбільше підшкірної клітковини при підшкірному введенні гормонів, тим  повільніше всмоктування. Тому й різні індивідуальні підходи навіть у однакових на перший погляд людей

  • Зміна роботи ембріологічного відділення – роботизація з використанням штучного інтелекту для відбору найперспективніших ембріонів. Вже зараз для оцінки якості яйцеклітин застосовується метод флюорисцентної мікроскопії, а для оцінки якості сперматозоїдів ( відсутності ДНК-фрагментації) метод імпедансної спектрометрії. Обидва методи є неінвазивними.

  • Розробка неінвазивних методів тестування ембріона - одним з таких методів є оцінка вільної від клітини ДНК, яка виділяється ембріоном в культуральне середовище під час пізніх стадій передімплантаційного розвитку.

  • Використання біоінженерії- створення матки з аутологічних клітин. З моменту першої успішної операції трансплантації матки минуло 10 років. У світі вже є випадки живонародження після трансплантації матки. Серед недоліків -  надскладні оперативні втручання та прийом імуносупресивних препаратів протягом тривалого часу. Одним з виходів в майбутньому буде створення “штучної” матки з аутологічних клітин.

  • Технології віртуальної реальності (VR) та доповненої реальності (AR) для навчання студентів, а також медичного персоналу  з малим практичним досвідом. Також віртуальна реальність допомагає не тільки в навчанні, але й при підготовці до конкретної операції. У спеціальних окулярах лікар зможе бачити тривимірні знімки, які зроблені рентгеном, УЗД або томографом. І краще планувати свої дії при проведенні гістероскопії або лапароскопії. Численні дослідження показали, що віртуальна реальність допомагає пацієнтам відволіктися від реального світу. Імерсивна технологія привертає увагу до себе, дозволяючи людині забути про біль або дискомфорт. Саме тому VR-додатки використовуються як знеболювальні або навіть замість анестезії.  

Comentários


bottom of page