Етичний кодекс
лікаря-репродуктолога та науковця Любові Михайлишин
Моя місія
максимальне збереження генофонду українців, протидія демографічній катастрофі в Україні шляхом надання кожній пацієнтці/ парі якісних та безпечних репродуктивних послуг, персоніфікованого комплексного підходу на рівні інноваційних технологій в репродуктивній медицині.
Всі, хто хочуть бути батьками, мають ними стати!
Життя і здоров'я людини - головні фундаментальні цінності. Моя діяльність як лікаря вимагає гуманного ставлення до людей, поваги, співчуття і милосердя, терпіння, взаємодовіри, порядності і справедливості.
Мій головний суддя на лікарському шляху - моя совість
Ці моральні засади базуються на Етичному кодексі лікаря України з урахуванням положень Загальної декларації про геном людини та права людини та Конвенції про захист прав та гідності людини з огляду на застосування досягнень біології та медицини.
Високі етичні стандарти сприяють покращенню якості лікування непліддя.
Любов Михайлишин та суспільство
1.1. Моя головна мета як лікаря (практика і вченого) - збереження та захист життя й здоров'я людини в пренатальному періоді, профілактика захворювань, покращення або відновлення репродуктивного здоров'я.
1.2. Виконую свої обов'язки з повагою до життя, гідності і автономії кожної особи на основі морально-етичних принципів суспільства, власної моральної позиції і совісті, керуючись Клятвою лікаря України та Кодексом лікаря України.
1.3.Несу повну відповідальність за власні професійні рішення і дії відносно життя та здоров'я пацієнтів.Займаюся безперервним професійним розвитком та науковими дослідженнями, використовую у своїй діяльності найбільш ефективні з відомих раніше і новітніх досягнень світової репродуктології в порядку, встановленому законодавством.
1.4. Мотиви матеріальної та особистої вигоди, кар'єри, задоволення власних амбіцій ніколи не переважають при прийнятті мною фахових рішень.
Вважаю недопустимим:
• займатися недобросовісною рекламою та дозволяти використовувати своє ім'я і висловлювання з метою реклами недостовірної медичної інформації
• брати участь у змові з лікарями, фармацевтами, представниками медичної промисловості та іншими фізичними чи юридичними особами з метою отримання незаконного доходу
• займатися іншою діяльністю, несумісною з професійною честю і авторитетом
1.5. Надаю репродуктивну допомогу пацієнтам незалежно від статі, раси, національності, віросповідання; соціального стану, політичних поглядів, громадянства та інших немедичних чинників.
1.6. Сумлінно виконувати взяті на себе зобов'язання, етичні норми і правила стосовно установи і колективу, в якій працюю або працювала колись.
1.7. Власним професіоналізмом, морально-етичними переконаннями, поводженням у будь-яких життєвих ситуаціях, відношенням до людини і до виконання своїх фахових обов'язків намагаюся бути гідним прикладом для своїх учнів і інших членів суспільства.
1.8. Особистим прикладом і іншими доступними йому засобами (лекції, конференції, ЗМІ, Інтернет тощо) пропагую здоровий спосіб життя та ефективні рішення проблем пацієнтів.
1.9. Беру активну участь в роботі професійних об'єднань і асоціацій- УАРМ, ESHRE, ASRM.
1.10. Я є чесною та відкритою з пацієнтами, колегами та іншими стейкхолдерами.
Любов Михайлишин і пацієнт
2.1. В повному обсязі відповідаю за якість і гуманність професійних дій щодо втручання в життя і здоров'я пацієнта. У своїй роботі керуюся Конституцією і законами України, діючими нормативними документами для лікарської практики (медичними стандартами). Але в рамках цих положень, з огляду на особливості захворювання, обираю ті методи профілактики, діагностики і лікування, які вважаю найбільш ефективними в кожному конкретному випадку, керуючись інтересами пацієнта. При необхідності користуюся допомогою колег.
2.2.Протягом всього лікування при наданні інформації пацієнту використовую персоніфікований підхід і слідкую за тим, чи вірно пацієнт оцінює ситуацію.
При виборі будь-якого методу лікування керуюся принципом "Не нашкодь!".
2.3 Приділяю кожному пацієнту стільки часу і уваги, скільки необхідно для встановлення точного діагнозу, виконання повного обсягу репродуктивної допомоги, рекомендацій щодо подальшого лікування, надання їх пацієнту у детальному і зрозумілому для нього вигляді.
2.4. За винятком випадків невідкладної допомоги маю право відмовитися від лікування пацієнта, якщо не відчуваю необхідної взаємної довіри або не маю у розпорядженні необхідних для проведення лікування можливостей. У цій ситуації інформую про це пацієнта та надаю відповідні рекомендації.
Не перешкоджаю реалізації права пацієнта на отримання консультації іншого лікаря.
2.5. Шаную право пацієнта на участь у прийнятті рішень щодо проведення лікувально-профілактичних заходів. Добровільну згоду пацієнта на обстеження, лікування чи дослідження з його участю одержую при особистій розмові з ним. Ця згода повинна бути усвідомленою, пацієнт повинний бути поінформованим про методи лікування, наслідки їхнього застосування, зокрема про можливі ускладнення, а також інші альтернативні методи лікування.
2.6. Поважаю честь і гідність пацієнта, його права на невтручання в особисте життя, ставлюся до нього доброзичливо, із розумінням сприймаю занепокоєність рідних.
Кожний пацієнт має право на зберігання особистої таємниці. Я, як і інші особи, що беруть участь у наданні медичної допомоги, зберігаємо лікарську таємницю на всі відомості, які отримані в процесі лікування.
Медична інформація про пацієнта може бути розкрита:
- в разі письмової згоди самого пацієнта
- у випадку мотивованої вимоги органів дізнання, слідства, прокуратури і суду
- у випадку залучення до лікування інших спеціалістів, для яких ця інформація є професійно необхідною.
Особи, окрім лікаря, які користуються правом доступу до медичної інформації, зберігають в таємниці всі отримані про пацієнта відомості і поінформовані про відповідальність, пов'язану з її розголошенням.
У процесі наукових досліджень, навчання студентів і удосконалення фаху лікарів дотримуюся лікарської таємниці.
Демонстрація пацієнта можлива тільки з його згоди.
Колегіфльність
3.1. Протягом усього професійного життя зберігаю повагу і почуття подяки до колег, які навчили мене фаху та мистецтву лікування.
3.2.Ніколи привселюдно не ставлю під сумнів фахову кваліфікацію іншого лікаря. Фахові зауваження на адресу колеги завжди аргументую в особистій бесіді.
3.3. У складних клінічних випадках запитую поради/надаю консультації колегам при необхідності. За процес лікування всю повноту відповідальності несе виключно лікуючий лікар, який вправі прийняти рекомендації колег або від них відмовитися, керуючись при цьому винятково інтересами пацієнта.
3.4. З повагою ставлюся до іншого медичного і немедичного персоналу, турбуюся про підвищення їх кваліфікації.
Наукові дослідження за участю пацієнта
4.1. Перед початком біомедичних досліджень, лікувально-діагностичних методів чи обладнання дістаю письмову згоду пацієнта на їх проведення з чітко визначеними цілями, етичними аспектами, процесом та можливими ускладненнями експерименту.
4.2. Наукові дослідження з участю пацієнтів можуть проводитися лише при одночасному дотриманні всіх перерахованих нижче умов:
- якщо вони служать поліпшенню здоров'я пацієнтів, які беруть участь в експерименті
- якщо вони зроблять істотний внесок у медичну науку і практику
- якщо результати попередніх досліджень і дані наукової літератури не свідчать про ризик розвитку ускладнень
4.3. Медичні дослідження, які пов'язані із залученням пацієнтів,проводяться в умовах, що забезпечують автономію і безпеку досліджуваних, захищають їх гідність. Дослідження припиняється у випадках виникнення незрозумілих і непередбачених ситуацій.
Новітні медичні технології
Мої дії при застосуванні новітніх медичних технологій (втручання у репродуктивну функцію, в геном людини тощо) визначаються етико-правовими і законодавчо-нормативними актами України, рекомендаціями та вимогами Всесвітньої організації охорони здоров'я, Біоетичного комітету ЮНЕСКО та Комісії з питань біоетики.
Біоетичний комітет ЮНЕСКО (Міжнародний комітет з біоетики — IBC) та ВООЗ встановили рекомендації щодо допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) та генетики на основі принципів поваги до людської гідності, прав людини та етичних стандартів.
Вважаю етичним та потрібним кроком кріоконсервацію біоматеріалу ( сперми, яйцеклітин, ембріонів) за медичними та соціальними показаннями в програмах відкладеного батьківства.
Однією з ключових вимог є повага до прав дитини, яка народилася за допомогою ДРТ. ЮНЕСКО підкреслює, що діти, народжені внаслідок таких технологій, мають право знати своє біологічне походження, якщо це можливо, а також бути захищеними від будь-якої форми дискримінації.
Також ЮНЕСКО та ВООЗ піднімають питання етичності сурогатного материнства та його комерціалізації. Важливо уникати ситуацій, коли жінки стають об'єктами експлуатації або примусу. Застосування сурогатного ( замінного) материнства регулюється строгими етичними нормами, щоб захистити інтереси всіх учасників процесу.
Вимоги біоетики щодо генетики
- Заборона генної модифікації людини для ненадійних або небезпечних цілей: ЮНЕСКО та ВООЗ виступають категорично проти будь-яких спроб змінювати геном людини в цілях, які можуть загрожувати її гідності чи безпеці, таких як створення "генетично модифікованих" людей або вдосконалення певних фізичних чи інтелектуальних характеристик. Особливо суворо засуджуються спроби модифікації спадкових ознак, які можуть передаватися наступним поколінням.
- Генетичне тестування повинно проводитися тільки за умови поінформованої згоди. ЮНЕСКО та ВООЗ наголошують на важливості дотримання конфіденційності результатів тестів і їхнього використання тільки в інтересах пацієнтів. Забороняється використання генетичної інформації для дискримінації у сферах охорони здоров'я, страхування або працевлаштування.
- Протидія евгеніці та дискримінації: засуджуються будь-які спроби використовувати генетичні технології для евгенічних цілей, таких як відбір чи модифікація людей за бажаними характеристиками. Це етично неприпустимоі загрожує правам людини та суспільній гармонії.
- Редагування геному, зокрема за допомогою таких технологій, як CRISPR, може бути допустимим лише для лікування серйозних генетичних захворювань і повинно здійснюватися під суворим контролем і науковою оцінкою. Зміни, які можуть передаватися наступним поколінням, не повинні використовуватися без глибокого етичного обґрунтування.
ВООЗ закликає до глобальної співпраці у встановленні єдиних стандартів і протоколів для використання ДРТ та генетичних технологій. Це включає як правове регулювання, так і науковий контроль для запобігання зловживанням, таким як клонування людей чи несанкціоноване редагування геному.
Інформація
6.1. Постійно підвищую власну кваліфікацію, щоб бути поінформованою стосовно найновіших досягнень у сфері репродуктології.
6.2. Виступи на наукових форумах, просвітня діяльність через ЗМІ, ютуб та в соцмережах обмежуються об'єктивною науково-практичною інформацією і не містять елементів несумлінної конкуренції.
6.3. Лікарські висновки та довідки видаю тільки відповідно до чинних законодавчих, нормативно-методичних і інструктивних документів.
6.4. У наукових публікаціях чітко дотримуюся авторського права. Вважаю, що плагіат є грубим порушенням принципів фахової етики.
Повага до професії лікаря
Принцип поваги до своєї професії витримую у всіх сферах діяльності: професійній, громадській, публіцистичній. Утримуюся від будь-яких дій чи висловлювань, які знецінюють повагу до медичного фаху.
Принцип поваги до своєї професії витримую у всіх сферах діяльності: професійній, громадській, публіцистичній. Утримуюся від будь-яких дій чи висловлювань, які знецінюють повагу до медичного фаху.