top of page

Збереження фертильності у пацієнтів з карциномою ендометрію

Чи є шанс у жінок з виявленою онкопатологією шанс народити здорову дитину?


Збереження фертильності у пацієнтів з карциномою ендометрію


Однозначної відповіді не існує. Потрібно аналізувати кожну ситуацію в індивідуальному порядку. Ми  маємо напрацьовані кейси лікування.  Але результат  залежить від  багатьох чинників та раціональної стратегії дій мультидисциплінарної команди фахівців- онкологів, репродуктологів, генетиків, радіологів.

Науковий прорив стався з приходом генетичного тестування (Секвенування нового покаління - NGS). У випадку виявлення певних мутацій генів, що входять до онкологічної панелі з’явилась можливість прогнозувати агресивність перебігу онкологічного захворювання, передбачати можливість рецидиву. Ці знання в свою чергу дали можливість певним категоріям жінок з онкологією проводити програми збереження фертильності, що раніше вважалось небезпечним.


Рак ендометрію займає 7 місце за частотою виявлення серед жінок 18-39 років. Рівень виживання став високим завдяки вчасному зверненню пацієнтів та здобуткам сучасної онкології.


Крім того, репродуктологи  часто стають першою ланкою у виявленні онкозахворювання або іншої патології.


Не рідкість, коли  приходить на консультацію  молода пара, яку нічого не турбує, крім ненастання вагітності. А  по факту виявляються серйозні проблеми.Михайлишин Любов

Для жінок репродуктивного віку при оцінці ендометрію на предмет виключення раку оцінка товщини ендометрію не є специфічною ознакою. Більш важливими є його структурні зміни, на відміну від пацієнток в постменопаузі, де зростання товщини ендометрію буде корелювати з несприятливим прогнозом щодо виявлення раку. Хоча рак ендометрію дуже підступний і може виявлятись на фоні дуже спокійної  УЗД-картини, тому важливо ретельно зібрати скарги пацієнта та анамнез.Факторами ризику розвитку раку ендометрію є:


  • Вік 40+, які страждають від аномальних маткових кровотеч

  • Ожиріння- індекс маси тіла понад  30 кг/м2

  • Відсутність пологів в анамнезі

  • Синдром полікистозних яєчників

  • Цукровий діабет

  • Спадковий неполіпозний колоректальний рак


З діагностичною метою проводиться гістероскопія із застосуванням техніки “захоплення”при проведенні біопсії ендометрію. Якщо ще 10 років тому були побоювання,що при проведенні гістероскопії може бути диссемінація процесу, то сьогодні ми впевнено говоримо, що гістероскопія є інформативною та безпечною процедурою.


Як діяти при виявленні раку ендометрію жінкам з нереалізованими репродуктивними планами?


Стандартний підхід лікування раку ендометрію – це повне видалення матки з матковими трубами і яєчниками.


Оптимально провести оцінку репродуктивного потенціалу та проконсультуватися з репродуктологом перед початком лікування, спрямованого на збереження фертильності ( рівень доказовості V, Клас B)


Вікові обмеження: жінки старшого репродуктивного віку повинні знати про зниження відсотка живонародження при використанні власних ооцитів ( рівень доказовості II, ступінь А).

Від онкогінекологів я вперше почула про синдром Лінча. Виявляється, що 3-5% випадків раку тіла матки є спадковими.


Синдром Лінча- спадковий рак, що спричинений дефектами в генах репарації невідповідності ДНК, включаючи  MLH1,MSH2,MSH6,PMS2 та EPCAM. Поширеність синдрому Лінча в популяції становить від 1 на 600 до 1 на 3000 осіб.


Наявність синдрому Лінча підвищує пожиттєвий ризик розвитку  раку товстої кишки (52-82%), раку ендометрія (25-60%0 та раку яєчників (4-24%).Резистентність до консервативного лікування та резидиви є більш поширеними у цієї групи пацієнток.


Розкажіть про власний досвід


  • Пацієнтки з надмірною вагою та ожирінням мають нижчу йомовірність настання вагітності

  • Відсутність рецидивів захворюваня корелює з вищою ймовірністю настання вагітності

  • Кумулятивна ймовірність настання вагітності у пацієнток з позитивною відповіддю на лікування менше 6 місяців є більшою, ніж при лікуванні понад 6 місяців

  • Пацієнтки, які отримували додаткові  3 місяці лікування після двох негативних гістологій мали вищу йомовірність завагітніти, ніж жінки, які не отримували пролонговане лікування.


Ризики рецидиву раку ендометрію та вагітність

Рецидив раку ендометрію спостерігається частіше у жінок, яким не вдалося завагітніти.

Середні терміни появи рецидиву не відрізнялися у жінок, які завагітніли самостійно або за допомогою запліднення ін вітро ( ЗІВ).


Різні систематичні огляди вказують на важливість застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) ЧИМШВИДШЕ ПІСЛЯ ЛІКУВАННЯ РАКУ ЕНДОМЕТРІЮ МЕТОДОМ ЗБЕРЕЖЕННЯ ФЕРТИЛЬНОСТІ, ЩОБ МІНІМІЗУВАТИ ЧАС ДО ОСТАТОЧНОГО ХІРУРГІЧНОГО ВТРУЧАННЯ ТА ЗВЕСТИ ДО МІНІМУМУ РИЗИК РЕЦИДИВУ( рівень доказовості II, ступінь В).


Природне зачаття може розглядатися у жінок з хорошим репродуктивним потенціалом протягом певного часу – 6-9 місяців ( рівень доказовості V, ступінь C).Планування програми ЗІВ


Тип стимуляції яєчників та протокол ДРТ обираємо з урахуванням особливостей кожної пацієнтки після консультування з мультидисциплінарною командою. На сьогодні не існує чіткої оптимальної тривалості, певного протоколу або визначеної кількості спроб оваріальної стимуляції.


Як і у випадку з протоколами стимуляції у пацієнток з раком молочної залози, застосування інгібітора ароматази (летрозолу)  з гонадотропінами  показує додатковий захист при карциномі ендометрію.


Дані щодо застосування тамоксифену для оваріальної стимуляції є більш обмеженими в порівнянні з летрозолом. Експерти вирішили, що тамоксифен не повинен бути включений до списку рекомендованих стимулюючих препаратів.


Результати подвійного сліпого плацебо контрольованого дослідження RIOT показують, що застосування летрозолу в комбінації з гонадотропінами не має негативного впливу на рекрутинг фолікулів, кількість ооцитів, якість ембріонів та живонароджуваність.


Проводилася оцінка запліднення 1200 отриманих ооцитів  та дроблення ембріонів.Оцінено якість понад 300 ембріонів, які були перенесені в порожнину матки.Ведення жінок в післяпологовому періоді


Жінки, які відмовляються від хірургічного втручання після пологів і не планують другу вагітність відразу після першої, повинні перебувати  під ретельним спостереженням мультидисциплінарної команди. Обов’язковою є підтримуюча терапія з введенням внутрішньоматкової спіралі з левоноргестрелом.


Радикальна операція рекомендується після завершення дітонародження ( рівень доказовості II, ступінь А).


Видалення яєчників розглядається в індивідуальному порядку ( рівень доказовості II, ступінь В).


Статистика ВООЗ ( 2023) є сумною:

- За останні 20 років кількість випадків раку подвоїлася

- У 2040 році кількість захворюваності збільшиться на 50% у порівнянні з 2020 роком

- Кожен п’ятий житель Землі захворіє на рак протягом життя

- Кожна 6-а смерть на планеті від раку

- Рак молочної залози – найпоширеніша форма онкологічної патології


Рак та безпліддя не є вироком для сучасних жінок!


Головне, вчасна діагностика та консультування з фахівцями!11 переглядів0 коментарів

コメント


bottom of page