top of page

Помста одноразового пластику, або що ми недооцінюємо у побуті?

 • Синдром дефіциту уваги 

 • Аутизм 

 • Пришвидшене статеве дозрівання 

 • Естрогензалежні захворювання: ендометріоз, рак матки, яєчників, молочної залози, кишківника

 • Зниження оваріального резерву (запасу статевих клітин у жінок)

 • Безпліддя у чоловіків і жінок

Як вважаєте, що обʼєднує такі різні стани та захворювання?

Виявляється, усі вони естрогензалежні!

Частота цих патологій суттєво зросла за останні десятки років.

Мозок, молочна залоза, частина кишківника, органи репродуктивної системи чоловіків і жінок є мішенями гормону естрогену. Ми навіть не замислюємося, що у повсякденному житті нас оточують сполуки, які мають естрогеноподібну дію.


Ці сполуки містяться у воді, у якій ми миємось, у повітрі, яким ми дихаємо. Не кажучи вже про їжу, яку ми споживаємо. Основна причина - пластик, поява якого свого часу так захопила людство.


Саме фталати і бісфеноли, які містить пластик, мають згубну дію.


Пригадую, як у 2007 році я вперше потрапила на з’їзд Американської асоціації репродуктологів (ASRM). Тоді я, молодий лікар – репродуктолог, налаштувалася почути щось революційне та практично прикладне. Що вартувало би поїздки на інший континент! Тоді я вперше почула про негативний вплив пластику на здоров’я і явно недооцінила значимість великої одноденної сесії.

Але мені запамʼяталась фраза: “Ці сполуки знайдені навіть у ріках Тібету, де немає людської цивілізації, та в навколоплідних водах вагітних жінок. Тому наслідки ми відчуємо через 15-20 років”.


Як вчені зʼясували небезпечний вплив фталатів та бісфенолу?


Як інколи трапляється у житті, випадково.

Досліджували культуру ракових клітин молочної залози і не могли зрозуміти: чому клітини контролю, здорові клітини, почали поводити себе дивно? Чому в здорових клітинах почали зʼявлятись ознаки атипіі!? Тоді зʼясувалося, що пластиковий посуд, де росли клітини, виділяв фталати і бісфенол, який став пусковим механізмом появи раку в культурі здорових клітин.

Сьогодні розумію, наскільки важливою була ця інформація. Відомі американські експерти були праві. Ми спостерігаємо пришвидшене статеве дозрівання у дітей, зростає частота виявлення синдрому дефіциту уваги, аутизму у дітей. Адже стійкість вагітних і дітей до цих руйнівників є нижчою в порівнянні з людьми старшого віку. Зросла частота естроген залежних раків та безпліддя.

Пластикове сміття розміром менше 5 мм, мікропластик, продовжує накопичуватися в загрозливих масштабах ще з 50-х років минулого століття.

Передбачається, що до 2050 року в океанах буде більше пластику, ніж риби. Мікрочастинки виявлені в рибі та морепродуктах, бутильованій воді та пиві у пластикових пляшках, інших продуктах у пластикових упаковках.


Прості рекомендації, як  уникнути впливу пластику у щоденному побуті:


 • віддавати перевагу багаторазовим пакетам для покупок, а не поліетиленовим пакетам

 • надавайте перевагу бутильованій воді та напоям у скляній тарі

 • використовуйте листовий чай чи паперові чайні пакетики замість сітчастих

 • не пийте каву, яка накрита пластиковою кришечкою

 • відмовтеся від пластикових контейнерів для харчових продуктів, дитячих пластикових пляшечок та дитячих іграшок з полівінілхлоридного пластику, штучних ароматизаторів повітря

 • їжу та напої ніколи не розігрівайте в пластикових контейнерах чи упаковці

 • в ідеалі слід уникати консервованих продуктів, особливо консервованого тунця та згущених супів.


 Обізнані- значить готові діяти!50 переглядів0 коментарів

Komentáře


bottom of page