top of page

Як швидко худнуть зірки Голівуду?

Як швидко худнуть зірки Голівуду?

Завдяки агоністам рецептора глюкагонподібного пептиду-1, показами до застосування яких є #цукровий_діабет, #ожиріння,#інсулінорезистентність та #СПКЯ.


Ми знаємо, що рекомендації щодо корекції ожирення та зайвої ваги передбачають зміну способу життя за допомогою раціонального харчування та розширення обсягу фізичних навантажень в якості перших кроків терапії. Схуднення одночасно знижує розвиток серцево-судинних ускладнень. Але проблема в тому, що пацієнтам нелегко втримати меншу вагу.

Якщо істотних змін в результаті змін способу життя не відбувається, на допомогу приходять фармакотерапевтичні засоби.


Нова група препаратів-  агоністи рецептора глюкагонподібного пептиду-1 (аГПП-1) спочатку застосовувалися при цукровому діабеті II типу .Трохи пізніше  до показань додалося ожиріння, тому що в ході клінічних досліджень спостерігалося істотне зниження маси тіла, до 5- 10%.


аГПП-1 також ефективно покращують глікемічний контроль, стимулюючи секрецію інсуліну та інгібуючи секрецію глюкагону без ризику гіпоглікемії. Механізми зниження ваги пов'язані з впливом на центральну і периферичну нервову систему, що призводить до посилення сигналів насичення і ослаблення сигналів голоду, зниження загальної смакової  привабливості.


У пацієнтів з СПКЯ часто формується явище інсулінорезистентності, метаболічний синдром, ожиріння. Про можливості вирішення проблеми надмірної ваги/ожиріння у пацієнток з СПКЯ та непліддям обговорювали з Доктор Анджу Йохем (Dr. Anju Joham) - старшим науковим співробітником Університету Монаша, Мельбурн, Австралія.


Цей університет ініціював та об’єднав  експертів з усього світу для написання гайдлайну 2023 року, який присвячений синдрому полікістозних яєчників. Доктор Йохем захистила докторську дисертацію на тему корекції СПКЯ,ожиріння та інсулінорезистентності, а також брала участь у розробці міжнародної доказової настанови з діагностики та лікування СПКЯ від 2018 року та нової настанови від 2023 року.


Що краще при СПКЯ та неплідді – ліраглутид чи семаглутид?

Протягом якого часу приймати препарат?

Для довідки: ще у 2007 році «Novo Nordisk» надала результати ІІ фази подвійного  плацебо-контрольованого дослідження, у якому порівнювали ліраглутид та інгібітор ліпази орлістат, який також застосовується для лікування ожиріння у пацієнтів з інсулінорезистентністю.


Щоденне застосування  ліраглутиду протягом 20 тижнів призвело до зменшення маси тіла  більше, ніж на 7 кг. При цьому в групі плацебо зниження маси тіла не перевищувало 3 кг, а в групі орлістату ― 4 кг.


Крім того, в ході дослідження відмічено кардіопротекторний ефект та сприятливий вплив ліраглутиду на систолічний артеріальний тиск.  Приблизно у 30% з 564 учасників були діагностовані ознаки  преддіабету,  ожиріння та високий рівень холестерину, ліпопротеїдів низької щільності у крові, підвищений артеріальний тиск. Протягом 20 тижнів лікування ліраглутидом у різних дозуваннях у 80–90% учасників зникли ознаки інсулінорезистентності; серед тих, хто приймав  плацебо та орлістат — у 40%.


Семаглутид розроблений у 2012 році, клінічні дослідження завершені 2016 року.

У 2017 році група вчених з Лідського університету заявила про  ефективність семаглутиду при лікуванні ожиріння. Семаглутид схвалений у США у грудні 2017 року в ЄС у лютому 2018 року.


Оригінальні рандомізовані контрольовані клінічні дослідження SUSTAIN, PIONEER (Peptide Innovation for Early Diabetes Treatment) та STEP підтвердили ефективність семаглутиду для лікування цукрового діабету II типу та ожиріння. Його ефективність і безпека були продемонстровані протягом 2 років, що робить семаглутид оптимальним варіантом для довгострокової терапії ожиріння.

При СПКЯ та інсулінорезистентності прийом препарату має тривати мінімум 3 місяці.

Comments


bottom of page