Вітрифікація
Вітрифікація – кріоконсервація статевих клітин та ембріонів методом надшвидкої заморозки.
Метод розроблений відомим японським ембріологом Masashige Kuwayama у 2005 році.
Замороження методом вітрифікації– революційне досягнення в галузі репродуктивної медицини, яке дало можливість:
-
суттєво збільшити ефективність програм запліднення in vitro
-
практично забути про таке важке ускладнення як синдром гіперстимуляції яєчників
-
відтерміновувати батьківство шляхом кріоконсервації статевих клітин. Власне замороження яйцеклітин виявилося одним з серйозних викликів для репродуктивної медицини. Ооцит є найбільшою клітиною організму жінки та одночасно дуже вразливим та чутливим до змін зовнішнього середовища, наприклад, у порівнянні з 100-150-клітинним ембріоном - бластоцистою. А ще яйцеклітина містить у своєму складі велику кількість води. Утворення кристалів льоду при звичайному заморожуванні є небезпечним, бо кристалики льоду пошкоджують численні ораганели, зокрема мітохондрії, “енергетичні станції” яйцеклітин.
Метод вітрифікації, який був розроблений японським вченим Куваямою в 2005 році, у 2013 році визнаний світом як безпечний метод заморожування яйцеклітин!
Замороження яйцеклітин виявилося одним з серйозних викликів для репродуктивної медицини. Ооцит є найбільшою клітиною організму жінки та одночасно дуже вразливим та чутливим до змін зовнішнього середовища у порівнянні з 100-150-клітинним ембріоном - бластоцистою. А ще яйцеклітина містить у своєму складі велику кількість води. Утворення кристалів льоду при звичайному заморожуванні є небезпечним, бо кристалики льоду пошкоджують численні органели, зокрема мітохондрії, “енергетичні станції” яйцеклітин.
У 2013 році вітрифікація визнана світом як безпечний метод кріоконсервації яйцеклітин.
Сенс в тому, що вода з рідкого агрегатного стану перетворюється відразу у скловидний. Під час маніпуляції клітини втрачають воду, яка знаходиться в цитоплазмі. Ооцити проходять стабілізацію у спеціальному розчині з наступним насиченням кріопротекторами. Далі поміщаються на кріоносій та занурюються у середовище рідкого азоту при температурі - 196°с. Таким чином не відбувається пошкодження органел яйцеклітин та забезпечується їх 100% виживання. Ооцити є дуже чутливими до процесу вітрифікації, тому кріоконсервації підлягають лише зрілі клітини з нормальною морфологією.
Переваги методу вітрифікації:
• Можливість відкласти вагітність на пізніший термін для відновлення організму пацієнтки після стимуляції суперовуляції в ході ЕКЗ. Перерва на місяць або більше після стимуляції дозволяє стабілізувати гормональний фон пацієнтки та збільшує ймовірність успіху програми ЕКЗ
• Жінки з низьким оваріальним резервом мають можливість накопичувати та зберігати яйцеклітини для подальшого їх використання.
• Збереження фертильності за медичними та соціальними показаннями в ході програм відкладеного материнства.
• Можливість проведення передімплантаційної діагностики ( ПГД) перед ембріотрансфером.
• Уникнення багатоплідної вагітності та збереження на необмежений термін біоматеріалу на майбутнє.