top of page
Fertility Awards 2018
І місце у номінації Fertility Awards (Барселона) на 34-ому
щорічному з’ї зді Європейської асоціації репродукції людини та ембріології
(ESHRE) за дослідження щодо застосування інгібіторів окситоцину у
пацієнтів з високою частотою субендометріальних скорочень в програмах
запліднення in vitro
Тема: Застосування інгібіторів окситоцину у пацієнтів з високою частотою субендометріальних скорочень у програмах ЕКЗ
Перспективне рандомізоване групове контрольоване дослідження
Період дослідження
1.06.2016 - 1.03.2018
Опис
У дослідженні 117 кріоциклів з переносом бластоцист 5-6 доби культивування вивчено вплив частоти субендометріальних скорочень (СЕС) на частоту клінічних вагітностей (ЧКВ), проведена оцінка ефективності застосування інгібіторів окситоцину (ІО). ЧКВ знижувалася зі зростанням частоти СЕС
(76,9%, 77,3%, 50%, 5% в групах >1 СЕС/хв; 1,1-2 СЕС/хв; 2,1-3 СЕС/хв; >3 СЕС/хв відповідно).
ЧКВ у пацієнтів з частотою >2 СЕС/хв без застосування ІО склала 35%, після призначення ІО – 71,4%, що покращило ефективність лікування у 2 рази.
Мета дослідження
Збільшити ефективність лікування безпліддя методом ЕКЗ.
Гіпотеза дослідження
Висока частота СЕС в день переносу ембріонів (ПЕ) може погіршувати ефективність лікування ; застосування ІО може покращувати результат лікування
Що вже відомо?
Незважаючи на великі досягнення в галузі ембріології, генетики, мало дослідженими залишаються чинники імплантації ембриону. ПЕ може супроводжуватися його експульсією (Knutzen V., 1992), зміщенням ембриону в межах порожнини матки від дна в напрямку шийки через високу скорочуваність субендометріального шару міометрию, що може значно знизити ЧКВ (Cenksoy P., 2014). ІО атосибан знижує скорочуваність матки поза вагітністю, а також не здійснює негативного впливу на розвиток ембріону, що доведено на моделях тварин та людині (Pierzynski P., 2007).
Що було зроблено в рамках даного дослідження?
Пацієнти були розділені на групи в залежності від кількості скорочень за 1 хвилину : <1 СЕС/хв - група А; 1,1-2 СЕС/хв - група В; 2,1- 3 СЕС/хв - група С; >3 СЕС/хв – група D. ЧКВ знижувалася зі зростанням частоти скорочень: 76,9%, 77,3%, 50%, 5% відповідно в групі A, B, C, D (р=0,044 в групі А та С; р=0,005 в групі В та С), що свідчить про достовірне зниження результативності при частоті >2 СЕС/хв. Групи А,В,C,D не відрізнялися за кількістю перенесених ембріонів (1,77±0,12; 1,7±0,08; 1,78±0,09; 1,8±0,4). Після застосування ІО у пацієнтів з частотою >2 СЕС/х ЧКВ збільшилася у 2 рази (35% без введення та 71,4% після введення).
Попередні публікації (резюме, обзори робіт колег)
В дослідженні R. Fanchin середня частота СЕС на 2-у добу після аспірації ооцитів склала 4.3 ± 0.1 СЕС/хв на відміну від отриманих нами результатів 2,15 ± 0,1 СЕС/хв. Відмінність даних пояснюється тим, що наше дослідження проводилося в кріопротоколах, при більш низьких показниках естрадіолу та більш тривалому застосуванню прогестерону.
Новизна даного дослідження
Застосування інгібіторів окситоцину у пацієнтів з високою частотою субендометріальних скорочень збільшує частоту клінічних вагітностей.
Інтелектуальна власність
Встановлено критерії застосування ІО у пацієнтів з безпліддям в програмах ЕКЗ.
Структура, об’єм, тривалість дослідження
Перспективне групове рандомізоване контрольоване дослідження 117 кріоциклів. Було виключено 5 пацієнтів з антагоністичними, локальними скороченнями через важкість їх підрахунку.
Дослідження складалося з 2 етапів. На першому етапі вивчався вплив частоти СЕС на ЧКВ, були сформовані наступні групи: <1 СЕС/хв - група А (n=13); 1,1-2 СЕС/хв - група В (n=44); 2,1- 3 СЕС/хв - група С (n=40); >3 СЕС/хв – група D (n=20). На другому етапі проводили оцінку ефективності застовування ІО атосибану (ТРАКТОЦИЛ, Ferring GmbH) у пацієнток, котрі не завагітніли групи С, D з частотою > 2 СЕС/хв, (n=28), які склали групу дослідження. Групу контроля (n=60) в оцінці ефективності застосування атосибану склали пацієнтки групи D, С до застосування ІО.
Учасники/матеріали, установки, методи
Критерії включення: вік <38 років, ПЕ в кріоциклі, індекс маси тіла 18,5 - 30 кг/м2, відсутність на УЗД, гістероскопії анатомічних змін матки, товщина ендометрію >7 мм, наявність двох бластоцист високої якості на 5-6 добу культивування, неускладнений ПЕ. Кріопротоколи проводилися в умовах ановуляції із застосуванням агоністів ГнРГ або естрадіолу валеріату та 6-денного застовування прогестеронів. Для оцінки СЕС трансвагінальне УЗД матки проводилося у сагітальному фіксованому положенні з 4-хвилинним відеозаписом за 1 годину до процедури ПЕ. Підрахунок частоти СЕС проводили після 3-кратного прискорення відеозапису за допомогою програми VIDEO.CONVERTER.
Пацієнткам групи дослідження вводили Трактоцил внутрішньовенно в 2 етапи: до ПЕ болюсно в дозуванні 6,75 мг та відразу після ПЕ в дозуванні 37,5 мг/5 мл протягом 3 годин.
Обмеження та причини для дотримання обережності
Обмеженням є невелика група участників.
Висновки
Згідно низці досліджень існує пряма кореляція між частотою СЕС та рівнем естрогенів, а також від'ємна кореляція з рівнем прогестерону. Але у частини пацієнток з високим прогестероном в лютеїнову фазу циклу спостерігається дуже висока частота СЕС (L.Zhu, 2012), що свідчить про неефективність збільшення прогестеронової підтримки в зменшенні частоти СЕС, а також застовування бетаагоністів, нестероїдних протизапальних препаратів (Bernabeu R, 2006). Головним регулятором СЕС є окситоцин. В дослідженні Moraloglu О., 2010 ІО атосибан застосовували у пацієнток при першій спробі ЕКЗ. А в дослідженні Chou P, 2011 при повторних порушеннях імплантації. В обох дослідженнях отримали достовірне зростання ЧКВ, імплантації, зниження невиношування. Недоліком обох рабіт є відсутність чітких критеріїв для застовування ІО, не вимірювалася частота СЕС.
bottom of page