top of page
Фото автораЛюбов Михайлишин

Т-регуляторні клітини та імунна відповідь: нові перспективи для лікування безпліддя

Михайлишин Любов

На конференції #ASRM2024 обговорювались інноваційні підходи з використання регуляторних T-клітин #Treg у лікуванні репродуктивних порушень. Зокрема для покращення імунної підтримки пацієнтів з безпліддям.


Т-регуляторні клітини (T-reg) — це особливий тип Т-лімфоцитів, що відіграє ключову роль у підтримці імунного гомеостазу та запобіганні аутоімунним реакціям: надмірному або неналежному активуванню імунної системи, що провокує ушкодження власних тканин організму.


Т-регуляторні клітини формуються у тимусі (центральні Т-reg) або можуть розвиватися в периферійних тканинах з інших типів Т-клітин (індуковані Т-reg).



Функції Т-reg клітин


  • пригнічення (супресія) активності інших імунних клітин, таких як Т-хелпери, цитотоксичні Т-лімфоцити, В-лімфоцити і навіть деякі клітини вродженого імунітету (макрофаги, дендритні клітини).

  • забезпечення толерантності до власних антигенів та запобігання розвитку аутоімунних захворювань. Допомога в підтримці толерантності до нешкідливих зовнішніх антигенів - харчових продуктиів або мікрофлори кишківника.




    Основні механізми дії


  • Виділення супресорних цитокінів: Т-reg клітини виділяють молекули, такі як IL-10, TGF-β і IL-35, які знижують активність інших імунних клітин.

  • Контакт-залежне пригнічення: Т-reg клітини можуть безпосередньо взаємодіяти з іншими клітинами через спеціальні рецептори, блокуючи їхню активність.

  • Метаболічна регуляція: Т-reg клітини здатні модулювати метаболічні процеси в імунних клітинах, що впливає на їхню активацію та функціонування.


Т-reg клітини характеризуються високою експресією молекул #CD4, #CD25 та транскрипційного фактора #FoxP3, який є ключовим для їх розвитку та функціонування.

FoxP3 вважається “майстер-регулятором”, який контролює функціонування цих клітин.


Клінічні прояви


  • Аутоімунні захворювання: недостатність або дефекти в функціонуванні Т-reg клітин пов’язані з розвитком аутоімунних захворювань -  ревматоїдного артриту, діабету 1 типу, розсіяного склерозу.

  • Онкологія: у деяких випадках Т-reg клітини сприяють збільшенню пухлин, пригнічуючи імунну відповідь проти ракових клітин. Це створює труднощі в розробці ефективної імунотерапійї проти раку.

  • Інфекції: в умовах хронічних інфекцій Т-reg клітини  допомагають патогенам уникати імунної відповіді, пригнічуючи надмірне запалення.

  • Репродуктологія: підтримка толерантності та зменшення запальних процесів у різних тканинах, зокрема в ендометрії. T-reg клітини мають здатність регулювати імунну відповідь та запобігати імплантаційним проблемам і потенційно зменшуютьризик розвитку захворювань, таких як #ендометріоз.



На конференції ASRM 2024 обговорювались інноваційні підходи до використання регуляторних T-клітин (T-reg) у лікуванні репродуктивних порушень.

Були представлені результати досліджень для покращення імунної підтримки у пацієнтів з безпліддям.

Значна увага приділялася новим молекулярним мішеням, які впливають на T-reg клітини та регулюють їх функціональність за допомогою специфічних ланцюгів довгих некодуючих #РНК. Останні в свою чергу модулюють активність генів FOXP3, що контролюють функцію T-reg клітин.


Це відкриття має потенціал для розробки нових терапевтичних стратегій зі зниження запалення та підвищення шансів на #успішнезапліднення та імплантацію у пацієнтів з аутоімунними чи запальними ускладненнями.


Також було представлено дослідження, де використовувались методи впливу на T-reg клітини через специфічні #цитокіни, що посилюють їхню імуномодулюючу дію в організмі.


Цей підхід може покращити регуляцію запальних реакцій під час підготовки до вагітності та на ранніх етапах імплантації ембріону, що є критичним для пацієнтів із порушеннями фертильності внаслідок імунного чинника.


Т-reg клітини відіграють важливу роль у функціонуванні імунної системи, балансуючи між захистом організму від патогенів і запобіганням автоагресії та надмірного запалення.


Т-регуляторні клітини та імунна відповідь: нові перспективи для лікування безпліддя

Comments


bottom of page