top of page

Вплив маткової ніші на імплантацію ембріона

Оновлено: 14 січ.Згідно даних світової статистики частота розроджень шляхом кесаревого розтину зростає з року в рік.


В європейських країнах цей показник за останні 20 років зріс з 15% до 22%. В середньому кожна 5 жінка в світі народжує шляхом кесаревого розтину.


За рекомендаціями ВООЗ відсоток оперативних пологів не повинен перевищувати 15%.


У сусідній Польщі, наприклад, минулого року було зафіксовано показник 47%. В Україні також почали говорити про “епідемію кесаревих розтинів”.


В деяких країнах, зокрема у Бразилії, 80% усіх родорозрішень припадає на оперативне родорозрішення.


Проведення кесаревих розтинів регламентується відповідним клінічним протоколом та має чіткі медичні показання: невідкладні стани, стани, що загрожують життю матері та дитини, а також непрогресуючі пологи або холестаз вагітності. Причиною кесаревого розтину може бути (але не завжди) попередня вагітність, яка закінчилися кесаревим розтином, або багатоплідна вагітність. Крім акушерських показань, існують також екстрагенітальні патології - офтальмологічні, кардіологічні та ортопедичні.


Частота кесаревого розтину зростає також через середній вік роділь, який збільшується з кожним роком та може призвести до ризику ускладнень. Непоодинокими є випадки багатоплідних вагітностей, що наступають, як правило, після застосування допоміжних репродуктивних технологій ( ДРТ) і часто є показанням до кесаревого розтину.


У випадку продовження подібних тенденцій в 2030 році кожна третя жінка народжуватиме шляхом кесаревоого розтину.


Проблема в тому, що загоєння в місці проведення подібного оперативного втручання не завжди є повноцінним.


Досить часто, у 42-84% випадків в місці рубця після кесаревого розтину формується заглиблення 2 мм і більше, яке носить назву маткової ніші.


У цій ніші відбувається застій менструальної крові, слизу, що може провокувати запальний процес.


Репродуктологів хвилює той факт, що маткова ніша створює несприятливе середовище для перебування як сперматозоїда, так і ембріона:


  • Застій менструальної крові, слизу в ніші індукує запальні зміни, що може знижувати рухливість сперматозоїда;

  •  Вміст ніші є ембріотоксичним -при контакті з деяким факторами запалення ембріон може зупинитися в розвитку

  • На фоні запалення не працюють рецептори гормонів, в тому числі головного гормону вагітності – прогестерону, відбувається зміна рецептивності ендометрію;

  • Порушується скоротливість матки через наявність маткової ніші;

  • Ніші можуть супроводжуватись симптомами болю, тривалими мажучими кров’янистими виділеннями, що не сприяє регулярному статевому життю;

  • Процедура переносу ембріонів в порожнину матки в програмі запліднення in vitro може ускладнюватись при наявності маткової ніші;

Відтак ніші можуть стати причиною вторинного непліддя у жінок, в яких не було раніше фертильних порушень, або ж бути причиною негативних спроб запліднення in vitro.


Згідно метааналізу Carry Verberkt et al, Fertility Sterility 2022, що включив 3825 дослідження, незрозумілим залишається питання - чи зможе хірургічне лікування ніші збільшити частоту імплантації? Чи не утвориться повторний дефект у стінці матки після його хірургічного висікання?


Вплив маткової ніші на імплантацію ембріона


Пацієнти повинні бути проінформованими, що родорозрішення шляхом кесаревоого розтину може зменшити їх шанс в майбутньому створити багатодітну родину!

Comments


bottom of page