top of page

Ви знали, що у 30-50% жінок з неплідністю діагностується ендометріоз?!

Любов Михайлишин
Ви знали, що у 30-50% жінок з неплідністю діагностується ендометріоз?!

Унікальність цього захворювання в наявності системного запалення всього організму!


При ендометріозі зміни можуть спостерігатися одночасно в різних системах органів. До прикладу, на рівні печінки знижується активність ферментів, які перестають працювати на накопичення жиру! Тому жінки з ендометріозом завжди худорляві і дуже важко набирають вагу.

Зміни на рівні головного мозку проявляються в особливостях поведінкових реакцій: пацієнтки з ендометріозом дуже чутливі, мають низький поріг больової чутливості, схильні до депресивних розладів.


На рівні серцево-судинної системи є вищою частота атеросклерозу та серцево-судинних захворювань. Зміни на рівні імунної системи проявляються в появі автоімунних захворювань-автоімунного тиреоїдиту, неспецифічного виразкового коліту, системних патологій сполучної тканини тощо.


Чому ендометріоз так часто зустрічається при неплідності?

Тому що при ендометріозі спостерігаються зміни на всіх етапах зачаття:


  • може порушуватися процес овуляції

  • яйцеклітини при ендометріозі мають мікроструктурні відмінності в порівнянні з ооцитами жінок без ендометріозу! Крім того оваріальний резерв цієї групи пацієнток знижується в більш швидкому темпі

  • змінюються фертильні властивості сперми: в умовах прозапального середовища ендометріозу сперматозоїди можуть ставати менш рухливими, порушується їх здатність проникати в яйцеклітину

  • порушується прохідність маткових труб, формується спайковий процес в малому тазу

  • змінюється рецептивність ендометрію та порушується приживлення (імплантація) ембріона в матці

  • системні запальні, автоімунні захворювання, які виникають на тлі ендометріозу, додатково порушують фертильність

  • Вогнища ендометріозу, які ми бачимо на рівні органів малого тазу – це лише маленька частина великого прихованого айсбергу.

Майбутнє у лікуванні ендометріозу повинно бути системнішим, більш широким, а не лише фокусування на органах малого тазу.


Про перспективи лікування ендометріозу та про сучасний менеджмент неплідності у жінок з ендометріозом розповідатиму у цьому курсі:ความคิดเห็น


bottom of page